Észak-magyarországi kirándulások

Image
Bélapátfalva

Ha valaki Egerből látogat Szilvásváradra, akkor útközben érdemes meglátogatnia a bélháromkúti ciszteri apátság kiemelkedően szép és egyszerű templomát, ahol megismerhetjük a szerzetesek
életét.
Szilvásvárad

Szilvásváradon méneslátogatás keretén belül láthatjuk és fedezhetjük fel e nemes lófajta barokkos idomait és különleges történetét. A lovas kocsis túra lehetőséget ad rövid időn belül megismerni a falu történetét.

A kisvonatozás feledhetetlen élményt nyújt azok számára, akik szeretik a természetet és szeretnének egy kicsit nosztalgiázni a Szalajka-völgyben. A Gloriette tisztásnál van a végállomás, ahonnan gyalogséta következik a Fátyol vízeséshez, hazánk legszebb vízeséséhez.

Pisztrángsütéssel tehetjük fel a koronát a nap végére, amikor egy órás séta után megérkezünk a Tófalusi völgybe. Az erdőben sütni, grillezni, a faszén illatát érezni és jó borokat inni mindig is hangulatos program mindenkinek.
Image
Image
Lillafüred

Közeli úti cél Lillafüred, ha a Bükk szerpentinein keresztül közelítjük meg. Egyből meglátogathatjuk a Szent István barlang különleges termeit, ahol egy rövid vezetés során ismerhetjük meg a cseppkő barlang varázsát, és a kristálytiszta, pollenmentes levegő is jót tesz az ide látogatók számára.

A függő-kertek lehetőséget biztosítanak, hogy lesétáljunk a vízesés aljába, ahol a csodálatos kristálytiszta víz több mint tíz méter magasból zuhog alá, és fehér habok között néha felbukkan egy- egy szivárványos pisztráng.életét.
Aggtelek

Magyarország legnagyobb cseppkőbarlang-rendszerében a világörökség egyik kiemelkedő látványosságát nézzük meg, itt szembesülünk a természet óriási erejével, és az idő végtelenségét átérezhetjük egy másfél órás túra alatt. Sétánk során rácsodálkozunk a különféle formájú és nagyságú cseppkövek sokaságára, melyeket különféle termekben láthatunk. Mindennek csak a fantázia szab határt.
Image
Image
Tokaj

A tokaji kirándulás nemcsak a borról szól, hanem a bor kultúrájáról, történelméről is. Mádon teszünk egy kis kitérőt, ahol a zsidóság történetét ismerjük meg a zsinagóga épületében. A falu szélén található zsidó temető rég letűnt korok szokását idézi fel. Tálya Európa földrajzi közepe, ahol a katolikus templom fő oltárképe méltó a látogatásra. Monok híres szülöttje Kossuth Lajos. Szülőházában kiállítás mutatja be életútját. Tokajon a Bonchidai Csárdában egy ebéd jól esik a borkóstoló előtt. A teraszon ülve láthatjuk a Bodrog és a Tisza folyók találkozását.
Sárospatak

A város híres szülöttje Szent Erzsébet, kinek rózsa legendáját mindenki ismeri. Mégis a vár a Rákócziak által lett híres. Eklektikus szobái és termei lehetőséget adnak vendégeinknek egy időutazásra, melyben építészeti és művészettörténeti áttekintést kapunk a magyar történelemről. A városban sétálva kihagyhatatlan úti cél a református kollégium, ahol a könyvtárat érdemes megnézni.
Image
Image
Hollókő

Mátrai körút vagy palóc körútnak is lehet nevezni ezt a kirándulást, hiszen a Mátrán keresztül jutunk el Gyöngyösre, de útközben a siroki vár kazamatáit és tufába vájt termeit nézzük meg. Parádon a kocsi múzeum kiállítását tekintjük meg a Cifra istállóban. Parádsasváron az egykori üveggyár helyét találjuk ma már csak, de a Parádi víz és az üveghuták történetét érdemes meghallgatni, miközben falunézést tartunk, és a régi Károlyi kastély mellett vezet el az utunk.
Mátraházán a Mátra egyetlen házát elhagyva Kékestetőre indulunk, ahol hazánk legmagasabb pontját ismerjük meg a régi TV torony mellett. A Mátra bérceit elhagyva sok kiránduló helyet mellőzünk el, Sástón nemcsak a régi olajfúró kút ad lehetőséget a kilátásra, hanem remek szórakozást biztosít a csónakázás is az ide érkezőknek. Mátrafüreden a babamúzeum különleges kézzel készített babáit és készítőjét ismerjük meg. Gyöngyösön keresztül vezet az út Gyöngyöspatára, ahol a középkori templomban a Jesse oltárt nézzük meg.

Megérkeztünk Hollókőre, ami szintén a világörökség része, és az UNESCO védelme alatt áll. Nemcsak a falu házai, hanem a hozzá tartozó legelők és nadrágszíj parcellák is védettek. A falu közösségi életét a pajtaház irányította régen és ma. Most is ott érdemes kezdeni a falu bemutatását. A séta során olyan régi életformákat és foglalkozásokat találunk, melyek hihetetlenek a mai ember számára. Kétórás séta alatt élettörténeteket, legendákat hallhatunk különleges palóc nyelvjárásban és együtt élvezhetjük a népi étkek egyszerűségét, és a szíves vendéglátást. A falumúzeum színes képet ad a palóc családok fejlődéséről és életéről. A tárgyak maradandó és folyamatos fejlődésről tanúskodnak egy zárt világban, ami megőrizte régi értékeinket és szokásainkat.

A Hollókői vár legendáját hallva az ember kedvet kap, hogy megismerhesse a vár híres tornyát, ahová
bezárták a szép falusi lányt, akinek dadája boszorkány volt. Ha velem tartanak, nem csak szép helyeket, jó borokat, finom ételeket találnak, hanem gondtalan kirándulásban vehetnek részt, melyet bejáratott szolgáltatók, kipróbált éttermek kísérnek végig.

Ezekkel a gondolatokkal kívánok jó utat, és kellemes időtöltést a velem kiránduló vendégeknek.